Wyszukiwarka
 na stronie  na forum  
Twitter
forum
Strona główna Aktualności › 24 kwietnia 2016, światowy dzień świadomości korozyjnej ›

24 kwietnia 2016, światowy dzień świadomości korozyjnej   


« Powrót

24 kwietnia 2016, światowy dzień świadomości korozyjnej   
 
Korozja jest istotnym problemem globalnej gospodarki. Korozja zbrojenia i betonu dotyka niemal wszystkich elementach konstrukcji budowlanych. Przykładem poruszanym w dyskusji publicznej związanym z tematem korozji jest zagadnienie bloków z wielkiej płyty. Jka wiadomo problemem są korodujące elementy łączące poszczególne płyty tzw. agrafki. Korozja dotyczy też innych budowli użyteczności publicznej takich jak mosty, kładki, przejścia podziemne i inne.
Rodzaje uszkodzeń z jakimi mamy do czynienia na całym świecie to korozja powstała z przyczyn fizycznych, korozja mrozowa oraz biologiczna. Podział korozji ze względu na mechanizm powstawania i zachodzące skutki wygląda następująco:
*         Korozja zachodząca w wyniku karbonatyzacji
*         Korozja spowodowana chlorkami nie pochodzącymi z   wody morskiej
*         Korozja spowodowana chlorkami z wody morskiej
*         Korozja mrozowa (agresywne oddziaływanie mrozu)
*         Korozja chemiczna
*         Agresja wywołana ścieraniem1[1].
Oprócz niszczącego oddziaływania na zbrojenie mamy do czynienia również z korozją betonu. Dochodzi do pojawiania się rys, pęknięć a w efekcie odspojeń z powodu zwiększania się objętości produktów reakcji chemicznej korozji. Należy wtedy podjąć działania naprawcze takie jak  iniekcja ciśnieniowa czy reprofilacja betonu. Ważnym jest wykonanie tych napraw wcześnie, aby koszty naprawy były odpowiednio niższe a przede wszystkim zaplanowane. Zachęcamy także do korzystania z naszej usługi detekcji uszkodzeń i stanu zbrojenia w konstrukcji. Jest to doskonała bezinwazyjna metoda badania kondycji obiektu zanim jeszcze wystąpią widoczne ślady uszkodzeń. 
    24 kwietnia jest światowym dniem świadomości korozyjnej. Pozwala nam  zrozumieć i uświadomić wagę problemu korozji. Na tegoroczny dzień świadomości korozyjnej Światowa Organizacja Korozyjna (World Corrosion Organization - WCO) przygotowała list otwarty „Be Part of the Picture”. WCO podaje, że zaczynamy się interesować skorodowanym elementem dopiero, gdy wydarzy się wypadek, a przecież jest wtedy za późno. Jasnym jest również, że tańsze jest zapobieganie niż naprawy zniszczeń. Ogólnoświatowe straty z tytułu zniszczeń korozyjnych to setki miliardów dolarów rocznie. Działania antykorozyjne sprowadzają się do ratowania ludzi, ich mienia, życia i zdrowia. Organizacja zwraca uwagę wszystkich biorących udział w naprawach i walce z korozją na potrzebę współpracy globalnej i dzielenia się nawzajem swoimi doświadczeniami.
Przykładami globalnego zasięgu problemu korozji są często wspominane kwaśne deszcze i toksyczne substancje uwalniane ze skorodowanego sprzętu2[2].
    W Polsce organizacją pozarządową zajmującą się problemem korozji jest Polskie Stowarzyszenie Korozyjne (PSK). Powstało ono w 1991 roku, wcześniej działało jako Krajowy Związek Ochrony przed Korozją już od 1997 roku. PSK jest członkiem
 PSK jest członkiem WCO od 2009 roku3[3] oraz członkiem Europejskiej Federacji Korozyjnej (EFC).
    Inną międzynarodową organizacją antykorozyjną jest założona w 1943 r. NACE International.
Zarówno EFC i NACE International znajdują się wśród założycieli powstałej w 2007 r. WCO. Innymi założycielami WCO są Australijskie Stowarzyszenie Korozyjne (The Australasian Corrosion Association - ACA), oraz Chińskie Towarzystwo Korozji i Ochrony (The Chinese Society for Corrosion and Protection - CSCP).
Temat niniejszego artykułu jest nam szczególnie bliski. Od ponad 3 lat prowadzimy działalność w kierunku napraw konstrukcji i walki z korozją. Technologia iniekcji ciśnieniowej rys betonu jest niczym innym jak zatrzymaniem procesu korozji stali i betonu. Wypełniona żywicą rysa nie ma kontaktu z wodą ani CO2 a przez to nie dochodzi do tak szybkiego procesu karbonatyzacji. Już w pierwszej wersji naszej strony internetowej posiadaliśmy zakładkę Zagrożenia. Informacją tą dzielimy się na naszej stronie do dziś i jest ona de facto odwzorowaniem normy mówiącej o klasach ekspozycji betonu, o korozji.
Oprócz napraw wykonujemy też skanowanie konstrukcji, w efekcie czego możemy pokazać ogniska zapalne korozji, grubość prętów zbrojeniowych, grubość i jakość otuliny. Wykrywamy też wtrącenia i pustki tak istotne w procesie rozwoju korozji żelbetu.
Pamiętajmy, że proces korozji trwa nieustannie przyczyniając się do powiększania strat finansowych właścicieli obiektów.1[1] Źródło: http:// elkom.zut.edu.pl/fileadmin/ftp/KOROZJA_BETONU.pdf, (Data dostępu: 05.05.2016).
2[2] Źródło: http://www.sigma-not.pl/strona-6292-24.kwietnia.Dzien.Swiadomosci.Korozyjnej.html, (Data dostępu: 05.05.2016).
3[3] Źródło: http://psk.org.pl/o-nas, (Data dostępu: 05.05.2016).

 

 

INBLOCK sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 85/8
02-001 Warszawa

tel. 503 809 898
www.inblock.com.pl

 

180_260_pakery_iniekcyjne.jpg
Newsletter
Sonda
Jaką metodą dokonujesz pomiaru wilgotności na budowie ?
Miernikiem elektronicznym
Metodą karbidową CM
Oceną wzrokową i dotykową
Metodą suszarkowo-wagową
Tagi  Popularne A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z
Partnerzy  
Nowy baner polski Nowy baner polski