Wyszukiwarka
 na stronie  na forum  
Twitter
forum
Strona główna Aktualności › Polska utrzymuje pozycję lidera ›

Polska utrzymuje pozycję lidera  


« Powrót

W pierwszej połowie tego roku w Europie Środkowo – Wschodniej zrealizowano ponad 50 transakcji inwestycyjnych o wartości ok. 1,74 mld euro. To o 38 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 r. - wyliczają przedstawiciele Jones Lang LaSalle.

Polska, w której w tym czasie inwestorzy wydali ok. 970 mln euro na nieruchomości komercyjne, (czyli 56 proc. wartości zakupów zrealizowanych w Europie Środkowo – Wschodniej), pozostaje najbardziej dynamicznym rynkiem w całym regionie.

Jednocześnie swoją pozycję na mapie inwestycji umocniły również Czechy, Węgry i Słowacja. W Czechach wartość transakcji zrealizowanych w pierwszym półroczu br. wyniosła 400 mln euro, na Węgrzech 170 mln euro, na Słowacji – 137 mln euro, a w Rumunii 62 mln euro. - W Bułgarii, Chorwacji i Serbii nie doszło w tym roku do żadnych umów – zauważają eksperci Jones Lang LaSalle.

Ok. 60 proc. wszystkich umów oraz prawie 70 proc. ogólnej wartości zakupów dokonanych w Europie Środkowo – Wschodniej w I poł. 2013 r.  stanowiły transakcje zawarte na rynku biurowym. Kolejne 30 proc. umów i jednocześnie ok. 20 proc. ogólnej wartości transakcji przypada na segment handlowy. W Polsce, wartość  transakcji biurowych w pierwszym półroczu wyniosła ok. 611 mln euro, handlowych – 161 mln euro, magazynowych – 184 mln euro, a hotelowych – 14 mln euro.

Tymczasem w całym regionie Europy Środkowo – Wschodniej najwyższe kwoty osiągnięto przy sprzedaży kompleksu biurowego New City w Warszawie za 127 mln euro, warszawskiego Senatora (120 mln euro) oraz budynku Roosevelt 7/8 w Budapeszcie za 95 mln euro.

- Biorąc pod uwagę transakcje, których zamknięcie planowane jest na II połowę roku, całkowita wartość umów sprzedaży w całym regionie w tym roku wyniesie ok. 3,5 mld euro. Będzie to wynik porównywalny z poprzednim rokiem ( 3,84 mld euro) – prognozuje Troy Javaher, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo – Wschodniej w Jones Lang LaSalle.

W Polsce II połowie roku dojdzie do finalizacji sprzedaży m.in. Silesia City Center (412 mln euro) w Katowicach, Galerii Dominikańskiej (151,7 mln euro) we Wrocławiu czy aktywów (pięć centrów handlowych) z portfela Charter Hall Retail REIT (174,5 mln euro).

- Polska nadal postrzegana jest jako stabilny i kluczowy rynek dla inwestycji z obszaru nieruchomości komercyjnych. Spodziewamy się, że nasz kraj utrzyma pozycję regionalnego lidera również na koniec roku 2013 oraz w nadchodzących latach. Biorąc pod uwagę transakcje w toku, szacujemy, że wartość umów kupna/sprzedaży na koniec roku osiągnie wartość powyżej 2,5 mld euro. Rynek nadal będzie rozwijał się dwutorowo, a inwestorzy będą uważnie analizować zarówno najbardziej prestiżowe obiekty, jak i bardziej ryzykowne projekty, oczekując wyższej stopy zwrotu – komentuje Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w Polsce.

 

Źródło: ekonomia.rp.pl

180_260_pakery_iniekcyjne.jpg
Newsletter
Sonda
Jaką metodą dokonujesz pomiaru wilgotności na budowie ?
Miernikiem elektronicznym
Metodą karbidową CM
Oceną wzrokową i dotykową
Metodą suszarkowo-wagową
Tagi  Popularne A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z
Partnerzy  
Nowy baner polski Nowy baner polski