Wyszukiwarka
 na stronie  na forum  
Twitter
forum
Strona główna Aktualności › Wołanie o tańsze paliwo ›

Wołanie o tańsze paliwo   


« Powrót

Gospodarka nie wytrzyma presji związanej z wysokimi cenami paliw, alarmują eksperci.

 

fot./ sxc.hu"Zagrożonych jest 150 tys. osób pracujących przy budowie dróg w Polsce. W 2013 roku połowa z nich może stracić pracę" - powiedział prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa (OIGD) Wojciech Malusi, na konferencji dotyczącej przyczyn i skutków utrzymywania się wysokich cen paliw.

 

Według specjalistów Izby, trwały wzrost cen spowoduje spadek zużycia benzyny i oleju napędowego, a w konsekwencji załamanie rynku.  O wysokiej cenie paliwa decyduje, ich zdaniem, szereg drobnych kosztów dodatkowych. Chodzi np. o tzw. para-podatki ukryte w cenie każdego litra paliwa. 

 

"Dzisiaj cena surowca i marża rafinerii w Polsce stanowi około 48 proc. ceny paliwa, reszta to akcyza, podatek VAT, opłata paliwowa, koszty transportu oraz koszty pośrednie. Oceniamy, że do ujawnionych obciążeń fiskalnych w cenie paliwa trzeba dodać jeszcze ok. 9 proc. ukrytych para-podatków, które obciążają kierowców" – podkreślają eksperci.

 

W efekcie operatorzy stacji mają już bardzo niewielkie pole do manewru w zakresie marży detalicznej. Chcąc pozostać konkurencyjnymi nie mogą podnosić ceny paliwa do poziomów gwarantujących opłacalność. Zdaniem ekspertów by stacja zarobiła na swoje utrzymanie marża powinna wynosić około 25 groszy na każdym litrze paliwa. Tymczasem przez długi okres zeszłego roku wynosiła ona ledwie kilka groszy a okresowo spadała do zera.

 

Źródło: newseria.pl

 

180_260_pakery_iniekcyjne.jpg
Newsletter
Sonda
Jaką metodą dokonujesz pomiaru wilgotności na budowie ?
Miernikiem elektronicznym
Metodą karbidową CM
Oceną wzrokową i dotykową
Metodą suszarkowo-wagową
Tagi  Popularne A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z
Partnerzy  
Nowy baner polski Nowy baner polski