Co to jest hydroizolacja

Hydroizolacja to najskuteczniejszy sposób na ochronę budynku przed negatywnym wpływem wody oraz wilgoci. Co za tym idzie — jej warstwa zabezpieczająca pełnić może funkcję przeciwwilgociową oraz przeciwwodną.

Hydroizolację najprościej opisać można jako warstwę wodną chroniącą przed uszkodzeniem danej powierzchni na skutek działania wody i wilgoci. Do czynienia możemy mieć z następującymi jej rodzajami:

  • Lekką (przeciwwilgociową) — hydroizolacja tego typu najlepiej sprawdza się w przypadku podziemnych części budynków zlokalizowanych na tak zwanych gruntach przepuszczalnych, takich jak chociażby piasek czy żwir. Konstrukcja tego typu znajdować musi się powyżej wody gruntowej. Hydroizolacje lekkie tworzy się z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, powłok bitumicznych z asfaltu oraz mas uszczelniających.
  • Średnią (przeciwwodną) — gwarantuje ona skuteczną ochronę wszelkiego rodzaju nawierzchni, które mają kontakt z wodą opadową. Hydroizolacja tego typu pozwala na swobodny przepływ wody, chroniąc przed ewentualnym przesiąknięciem. Tworzy się ją przy użyciu papy.
  • Ciężką (przeciwwodną) — by była ona w stanie w należyty sposób chronić wybraną nawierzchnię lub budynek, musi zostać wykonana z trwałych materiałów, takich jak metalowa blacha, laminat z tworzywa sztucznego czy izolacja bitumiczna z wkładami z papy.

Jak już zostało wspomniane, hydroizolacja znajduje zastosowanie w przypadku każdej nawierzchni, która ma styczność z wodą. Szczególnie istotną rolę odgrywa ona w przypadku łazienek. Znajdująca się pod płytkami hydroizolacja gwarantuje należytą ochronę przed wsiąkaniem wilgoci, która pojawia się od strony prysznica, wanny lub umywalki. Znajduje ona zastosowanie również w przypadku balkonu, zabezpieczając jego płytę przed wodą deszczową.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę nakładając hydroizolację? Pierwsza bardzo ważna kwestia to trwałe, oczyszczone, wzmocnione podłoże. Związane jest to z tym, że pozostałości materiałów budowlanych, farb czy powłok mogłyby się przyczynić do osłabienia przyczepności izolacji. Niemniej istotne jest to, aby hydroizolacja ściśle przylegała do podłoża. Podczas nakładania jej pierwszej warstwy należy upewnić się, że przygotowana masa będzie równomiernie pokrywać całą powierzchnię. Niezbędne może okazać się zastosowanie środków hydroizolacyjnych charakteryzujących się podwyższoną elastycznością, które z łatwością wnikają w trudno dostępne miejsca. Produkty tego typu skutecznie zmniejszają ryzyko pęknięcia izolacji na skutek kontaktu z wodą. Odgrywa to szczególnie ważną rolę w przypadku balkonów oraz tarasów. Aby hydroizolacja nie uległa uszkodzeniu, powinna zostać zabezpieczona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak opady deszczu, promieniowanie UV oraz wysokie i niskie temperatury. Średni czas schnięcia masy uszczelniającej wynosi około 12 godzin. Przed rozpoczęciem realizacji dalszych prac należy upewnić się, że hydroizolacja została związana z podłożem.