Folia kubełkowa skuteczna ochrona hydroizolacji

Folia kubełkowa, inaczej wytłaczana folia hydroizolacyjna, ma za zadanie izolować części podziemne fundamentów oraz ścian w układzie pionowym. Dodatkowo, skutecznie chroni przed kapilarnym podciąganiem w układzie poziomym.

Folia kubełkowa produkowana jest polietylenu charakteryzującego się dużą gęstością HDPE. Tym, co wyróżnia ten materiał jest wytrzymałość, odporność na wodę, grzyby, bakterie i przerastanie korzeni roślinnych oraz obojętność na znaczącą część związków chemicznych — zarówno tych naturalnie występujących w gruncie, jak i wykorzystywanych podczas prac budowlanych. Folia kubełkowa charakteryzuje się również dużą trwałością użytkową sięgającą 100 lat. Może być ona wykorzystywana na wiele różnych sposobów. Dzięki asymetrycznej strukturze wytłoczeń, folia posiada również dużą wytrzymałość na rozerwanie oraz ściskanie. Wspomniane powyżej wytłoczenia umożliwiają cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci z fundamentów. Przyczynia się to również do poprawy ich izolacyjności termicznej.

Folia kubełkowa pełni najczęściej funkcję przeciwwilgociowej izolacji fundamentów. Jest ona również wykorzystywana w systemach stropowych i tarasowych, dachach odwróconych, wiaduktach, zbiornikach, drogach, tunelach oraz przepustach. Folia odgrywa tam rolę ochronną, izolacyjną, drenażową oraz separacyjną.

Jak już zostało wspomniane, folia kubełkowa jest używana w systemach tarasowych oraz balkonowych. Pełni tam ona funkcję efektywnej warstwy izolacyjno — drenażowej posadzek. Materiał umieszcza się pomiędzy warstwą cienkiego betonu, termoizolacji oraz zbrojnej posadzki. Folia kubełkowa skutecznie chroni przed kapilarnym podciąganiem wilgoci, a co więcej — odprowadza i rozprowadza nadmiar pary wodnej, a także chroni przed spiętrzaniem wody oraz mechanicznym uszkodzeniem hydroizolacji.

Czym kierować się przy wyborze folii kubełkowej? Warto, aby jej grubość wynosiła co najmniej 0,5 milimetra. Innymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę są ciężar oraz wytrzymałość na ściskanie. Godne polecenia są w szczególności produkty objęte co najmniej 10 — letnią gwarancją oraz posiadające stosowne atesty. Zakup niskiej jakości folii kubełkowej skutkować może problemami podczas montażu, takimi jak załamywanie czy powstawanie uszkodzeń.

Folia kubełkowa jest sprzedawana w rolkach o szerokości od 0,5 do 4 metrów, grubości między 0,5 a 1 milimetr i długości wahającej się od 20 do 25 metrów.

Jak prawidłowo układać folię kubełkową? Niezbędne jest tutaj przestrzeganie podstawowych zaleceń montażowych producenta. Pamiętać należy o układaniu folii wytłoczeniami skierowanymi do podłoża lub ściany. Dodatkowo, niezbędne jest również zagwarantowanie zakładek przy łączeniach poszczególnych arkuszy oraz uszczelnieniu ich przy pomocy specjalnych taśm. Folię kubełkową przymocowuje się do podłoża kołkami lub gwoździami. Jej pasy mocuje się od góry, na całej długości, przy pomocy profili. By uzyskać w pełni szczelnie połączenie pomiędzy poszczególnymi elementami, należy zastosować taśmę butylową.