Wyszukiwarka
 na stronie  na forum  
Twitter
forum

Folia kubełkowa: kierunek fundamenty  Przenikająca z gruntu woda może spowodować poważne uszkodzenia budynku, dlatego tak ważne jest wykonanie solidnej poziomej i pionowej izolacji fundamentów. Jaką rolę pełni folia kubelkowa ?

 

 

 

 

 

 

Czytaj także

 

 

BEZSZWOWE IZOLACJE BITUMICZNE FUNADMENTÓW

IZOLACJE FUNDAMENTÓW: BITUM Z ROLKI CZY Z WIADRA?

BIAŁA WANNA - LEPIEJ BEZ IZOLACJI?

DRENAŻ

DRENAŻ FRANCUSKI

 

Co to jest folia kubełkowa?

Folia kubełkowa zwana jest inaczej membraną profilowaną (wytłaczaną) lub folią fundamentową (ewentualnie drenażowo-wentylacyjną). Jej cechą charakterystyczną są tłoczenia o wysokości około 8 mm. Jak sama nazwa wskazuje służy głównie do lepszej ochrony fundamentów (tłoczenia umożliwiają szybkie odparowanie wilgoci na wysokości całego izolowanego fundamentu): zabezpiecza np. zewnętrzną izolację przeciwwilgociową fundamentów przed uszkodzeniem mechanicznym w czasie zasypywania wykopów i osiadaniem ziemi. Często stosuje się ją także jako izolację tarasów, stropów i podłóg.

Może także spełnić rolę pomocniczą w istniejącej hydroizolacji. Należy jednak pamiętać, że sama folia nie stanowi hydroizolacji. Folia ma po prostu "odprowadzić" wodę niżej, do systemu drenażowego.


Do produkcji folii kubełkowej stosuje się polietylen o dużej gęstości HDPE (high density PE). Jest to materiał (o grubości ok. 0,4 – 0,5 mm) odporny na wodę, a także obojętny na większość związków chemicznych występujących w gruncie. Dzięki temu, nie tylko nie ulega destrukcji, ale też nie rozwijają się na nim grzyby, czy bakterie.


Podstawowe zalety:


- wysoka wytrzymałość mechaniczna
- łatwy i szybki montaż możliwy w każdych warunkach atmosferycznych
- odporność na kwasy znajdujące się w glebie
- szybkie i skuteczne odprowadzenie wody do systemu drenażowego

 
Dobrze ułożona folia kubełkowa zapewnia optymalną przestrzeń wentylacyjną oraz znacząco zwiększa izolację termiczną ścian i fundamentów.
 

Jak prawidłowo ułożyć folię kubełkową?


Przede wszystkim - folię układa się stożkami (kubełkami) ściętymi w kierunku podłoża – tak, by pomiędzy płaszczyzną folii, a podłożem powstała przestrzeń o wymiarach "wysokości" stożka wytłoczonego w folii.


Szczelina ta zapewnia odprowadzenie wody i pary wodnej, co pozwala zabezpieczyć materiały budowlane przed nadmierną wilgocią i przed tworzeniem się ciśnienia hydrostatycznego.


Kolejne pasma folii łączy się "na zakładkę". Jej szerokość zależy od miejsca zastosowania. W zastosowaniach pionowych zakłady pionowe (połączenia boczne) muszą zachodzić na 3-5 rzędów stożków, a zakłady poziome (połączenia góra - dół) mogą być mniejsze: 2-4 rzędy.fot./ anmex.eu


Stożkowy kształt wytłoczeń ułatwia łączenie, ponieważ stożki na zakładach łatwo wchodzą jeden w drugi "zatrzaskując się" precyzując pod wpływem nawet niewielkiego nacisku.


Mocowanie folii kubełkowej do ściany można wykonać przy użyciu gwoździ stalowych w odległościach ok. 60 cm od siebie. Przy układaniu poziomym dobrze jest zastosować dwustronną taśmę samoprzylepną.


Zastosowanie łączników mechanicznych wymaga użycia specjalnych podkładek uszczelniających w punktach bezpośrednio przylegających do ściany. Miejscami, w których mocuje się folię, są wytłoczenia. Dolny punkt mocowania znajduje się nad rurą drenową. Z kolei nad poziomem gruntu należy zabezpieczyć folię za pomocą specjalnych profili (PVC lub stalowych).Opracowanie: Redakcja IzoForum

Aktualizacja: 20-11-2011

180_260_pakery_iniekcyjne.jpg
Newsletter
Sonda
Jaką metodą dokonujesz pomiaru wilgotności na budowie ?
Miernikiem elektronicznym
Metodą karbidową CM
Oceną wzrokową i dotykową
Metodą suszarkowo-wagową
Tagi  Popularne A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z
Partnerzy  
Nowy baner polski Nowy baner polski