Wyszukiwarka
 na stronie  na forum  
Twitter
forum

Izolacja mineralna  


 

Izolacja mineralna to przykład produktu, który coraz śmielej konkuruje z izolacjami bitumicznymi. Mimo, że słowo "izolacja" ciągle się kojarzy z kolorem czarnym, izolacje mineralne przebojem zdobywają rynek. Wydaje się, że nie jest to efekt, a w każdym razie nie tylko, agresywnej reklamy producentów tego typu technologii. Istnieją bowiem obiektywne czynniki wpływające na jej popularność.

 

 

 

 

Czytaj także

 

BEZSZWOWE IZOLACJE BITUMICZNE FUNDAMENTÓW

PARCIE NEGATYWNE W IZOLACJACH

BITUM Z WIADRA CZY Z ROLKI?

JAK ZADBAĆ O PRZEJŚCIA SZCZELNE?

 

Co to jest?

 

Izolacja mineralna to produkty na bazie cementu i kruszyw z domieszką elementów modyfikujących niektóre ich parametry, np. elastyczność, szybkość wiązania, zdolność przenoszenia rys itp.

 

Do niedawna można było powiedzieć, że izolacja mineralna 1-komponentowa to izolacja sztywna, natomiast 2-kompomnentowa - uelastyczniona. Obecnie nie jest to już regułą. W punktach sprzedaży można nabyć izolację 1-komponentową w worku, która po rozrobieniu z wodą i związaniu będzie przypominała gumę.

 

Wiele próbek izolacji mineralnej da się np. bez problemu zwinąć w dłoniach w rurkę. Wszystko za sprawą modyfikacjom polimerami. To one również wpływają zasadniczo na ceny tych produktów.

 

Gdzie stosować?

 

Szeroka gama zastosowań to bardzo ważny atut tych materiałów. Z powodzeniem zainstalujemy je jako hydroizolację fundamentów, łazienki, balkonu, a także w budownictwie infrastuktutarlnym, jak most czy oczyszczalnia ścieków. Materiał stosuje się jako bezpośrednią izolację podpłytkową, pod powłoką malarską, czy teżjako pokrycie ostateczne. Warto też zaznaczyć, że izolacja na bazie mineralnej - w przeciwieństwie np. do do bitumicznej - jest odporna na parcie negatywne.

 

Jak wspomnieliśmy, szlamy mineralne charakteryzują się różnym stopniem elastyczności. Nie oznacza to, że bardziej elastyczne i droższe produkty są lepsze. Dobiera się je indywidualnie w zależności od wymaganych parametrów. W przypadku renowacji zawilgoconych fundamentów, gdzie ważne jest nie tylko zablokowanie napływającej wody ale również możliwość odprowadzenie wilgoci, lepiej sprawdzą się szlamy o większym wspólczynniku dyfuzji gazów, czyli takie, które zawierają mniej polimerów. Produkty mniej elastyczne są też zazwyczaj bardziej odporne mechanicznie, co jest istotne w przypadku, gdy materiał pozostanie nieosłonięty.

 

Czy mają jakieś wady?

 

Trzeba pamiętać, że są to materiały na bazie wody, a więc należy uważać, aby w okresie niskich temperatur ich nie przemrozić. Ważny jest również fakt, że skuteczność ich działania jest uzależniona od grubości powłoki, a ta w przeciwieństwie do membran rolowanych uzależniona jest od układającego. Możliwość popełnienia błędu w tym zakresie jest duża. Należy również pamiętać, że nie można przeceniać elastyczności tych produktów.  W miejscach pracujących tj; dylatacje, połączenie powierzchni poziomej i pionowej należy używać  wkładek elastycznych lub mas, które potrafią przenieść większe odkształcenia.

 

Co do ceny: w porówwnaniu z materiałem bitumicznymi na bazie rozpuszczalników szlamy mineralne można uznac za drogie, ale już z bitumami do nakładania grubowarstwowego mogą spokojnie konkurować. Warto zaznaczyć również fakt, że ich cena w porównaniu do bitumów nie jest bezpośrednio uzależnona od cen ropy...

 

Opracowanie: Redakcja IzoForum

180_260_pakery_iniekcyjne.jpg
Newsletter
Sonda
Jaką metodą dokonujesz pomiaru wilgotności na budowie ?
Miernikiem elektronicznym
Metodą karbidową CM
Oceną wzrokową i dotykową
Metodą suszarkowo-wagową
Tagi  Popularne A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z
Partnerzy  
Nowy baner polski Nowy baner polski