Wyszukiwarka
 na stronie  na forum  
Twitter
forum

Żywice na balkony  


 

Sezon budowlano-remontowy ruszył pełną parą. Tradycyjnie więc stoiska sklepowe zaroiły się od propozycji płytek na balkony i tarasy. Wydawałoby sie, że producenci okładzin ceramicznych mogą spać spokojnie. Tymczasem... Temat jest ciekawy i wart głębszej analizy. Cóż to takiego ta żywica? Czym się charakteryzuje? W czym jest lepsza od płytek? Czy ma jakieś wady? 

 

 

 

 

O izolacji balkonu i tarasu czytaj także:

 

DYLATACJE BALKONÓW I TARASÓW Z OKŁĄDZINĄ CERAMICZNĄ

IZOLACJA TERMICZNA BALKONU I TARASU

DLACZEGO TARASY CIEKNĄ?

IZOLACJA MINERALNA

 

Nie wszędzie klienci mają do wyboru płytki albo... płytki. Na rynkach Europy Zachodniej w segmencie powłok balkonowych coraz większym uznaniem cieszą się żywice poliuretanowe. W krajach o wysokiej kulturze budowlanej, takich jak Niemcy czy Szwajcaria, to niemal standard. W Polsce – ciągle nowość, do której i producenci i dystrybutorzy podchodzą jak do jeża, czyli ostrożnie.

Najprościej rzecz ujmując, żywica to płynna masa polimerowa, która po związaniu staje się odporna na obciążenia mechaniczne, a przy tym jest wodoodporna i wodoszczelna. Najczęściej stosuje się masy jednokomponentowe (są najłatwiejsze w użyciu), choć na rynku można znaleźć także żywice dwukomponentowe. 

Masa polimerowa to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim, inwestor decydując się na powłokę z żywicy dostaje "dwa produkty w jednym" – z jeden strony to hydroizolacja, z drugiej – warstwa wierzchnia. Poza tym, z przyczyn oczywistych, nie musi się już martwić o dobór i wykonanie fug. Żywica znacznie ułatwia wykonanie obróbki detali: połączeń z rynnami, stolarką, wpustami. Można ją przy tym zastosować i na tzw. "gołym betonie", i na starych płytkach. Co jest o tyle ważne, że eliminuje problem kucia np. zniszczonego podłoża i znacznie obniża koszty remontu. Producenci zadbali też o kwestie estetyczne. Klienci mogą wybierać nie tylko spośród tradycyjnej gamy kolorów, ale także stworzyć własny design przez naniesienie tzw. ozdobnych czipsów. 

Uwaga na aplikację!

To, co przeciętnemu klientowi może sprawić problem, to aplikacja. Wprawdzie żywice można ułożyć samodzielnie, bo odbywa się to – w zależności od grubości powłoki - przy pomocy wałka bądź pacy, ale trzeba pamiętać, że niezwykle ważne jest równomierne rozprowadzenie masy.

Dlatego najpierw trzeba solidnie przygotować podłoże, czyli usunąć wszelkie nierówności i zabrudzenia. Każde zaniedbanie na tym etapie będzie potem widoczne na cienkiej powłoce malarskiej i poważnie obniży estetykę finalnego produktu. Potencjalne załamania powierzchni można wyrównać poprzez zmieszanie żywicy z piaskiem kwarcowym. Jednak nie każdy wykonawca będzie potrafił zrobić to fachowo.

Kolejny problem to wilgoć. Przy stosowaniu żywicy podłoże musi być suche, więc w trakcie aplikacji materiału nie może spaść deszcz. To o tyle kłopotliwe, że pogoda czasem lubi płatać figle, a balkony i tarasy są wtedy narażone na bezpośrednie działanie wody. 

Reasumując, w niektórych przypadkach, np. tam, gdzie stare płytki przeciekają lub po prostu straciły swój urok, żywice sprawdzą się idealnie. Natomiast niekoniecznie należy po nie sięgać na powierzchniach narażonych na duże obciążenia mechaniczne lub silne zabrudzenia, bo jako materiał elastyczny zachowują się trochę jak guma, czyli stosunkowo łatwo absorbują brud i myją się gorzej niż niektóre rodzaje płytek.

Z drugiej strony, "w temacie" płytek zostało powiedziane już prawie wszystko, a żywice to prężnie rozwijający się sektor rynku. Niektórzy producenci już wspominają o nakładanych na wilgotne podłoże hybrydach o bardzo szybkim czasie wiązania ....

 

Opracowanie: Redakcja IzoForum

Newsletter
Sonda
Jaką metodą dokonujesz pomiaru wilgotności na budowie ?
Miernikiem elektronicznym
Metodą karbidową CM
Oceną wzrokową i dotykową
Metodą suszarkowo-wagową
Tagi  Popularne A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Y Z
Partnerzy  
Nowy baner polski Nowy baner polski