Brodzik łazienkowy

Brodzik to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki, w której znajduje się kabina prysznicowa. Szukając alternatywy dla tradycyjnej armatury tego typu, zdecydować można się na nowoczesny, niski model. Jakie są jego główne zalety? Czym kierować się przy jego wyborze?

Kabina prysznicowa z niskim brodzikiem to rozwiązanie, które coraz częściej spotkać można w projektach nowoczesnych łazienek. Trudno się temu dziwić — jest ono zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Głębokość niskiego brodzika waha się średnio od zaledwie 1,5 centymetra do 6 centymetrów. Na sklepowych półkach spotkać można się także z modelami wpuszczanymi w podłogę. Brodzik typu slim stanowi idealne rozwiązanie do domów zamieszkiwanych przez małe dzieci lub osoby starsze — wchodzenie i wychodzenie z niego nie stanowi bowiem żadnego problemu. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na jego zakup? Brak wgłębień i zakamarków oraz niewielka powierzchnia sprawiają, że jest on bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o aspekcie wizualnym niskich brodzików. Wręcz idealnie pasują one do łazienek urządzonych w stylu minimalistycznym. Tego typu brodziki bardzo dobrze sprawdzać będą się również w niewielkich wnętrzach. Ich małe wymiary w połączeniu z przeszkloną kabiną prysznicową sprawiają, że łazienka wygląda na większą niż w rzeczywistości. Dostępne na rynku niskie brodziki różnić mogą się od siebie zarówno wymiarami, jak i kolorystyką czy materiałem wykonania.

Jeżeli chodzi o to ostatnie, do wyboru mamy następujące rozwiązania:

  • Brodzik akrylowy — jako że jest on lekki, jego transport i montaż nie sprawia żadnych problemów. Wykonany z akrylu brodzik posiada gładką, ciepłą powierzchnię. Jest on również wytrzymały. Nawet jeżeli na skutek codziennego użytkowania na jego powierzchni pojawią się odpryski czy rysy, można je z łatwością zakryć przy pomocy płynnego akrylu. Do czyszczenia tego typu brodzików nie należy stosować preparatów zawierających w składzie substancje ścierne — mogą one spowodować ich trwałe uszkodzenie. Na akrylowym brodziku nie warto oszczędzać — tanie modele mają tendencję do żółknięcia i matowienia z czasem.
  • Brodzik stalowy — jego główną zaletą jest dużą wytrzymałość. Najlepiej zdecydować się na zakup modelu z powłoką o grubości 2,5 — 3 milimetrów. Gdy na powierzchni brodzka powstaną odpryski, można je z łatwością zakryć przy pomocy emalii w spray’u lub sztyfcie. Brodzik stalowy prezentuje się estetycznie i jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Do jego wad zaliczyć można natomiast to, że jest chłodny i głośny.
  • Brodzik konglomeratowy — jest on odporny zarówno na odpryski i zarysowania, jak i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i rozwój mikroorganizmów. Brodzik wykonany z konglomeratu jest również gładki, miły w dotyku oraz lekki. Jedyną jego wadą jest wysoka cena, która wynosi średnio około 500 złotych.