BHP w małej firmie

Prowadząc biznes przedsiębiorcy chcą skupić się na tym, co realnie przynosi firmie dochód. Od tego zależy byt rodziny przedsiębiorcy, a także losy pracowników i ich rodzin. W dzisiejszych, trudnych czasach, przedsiębiorcy doceniają wartość każdego pozyskanego klienta. Dlatego właśnie kolejne przepisy, kolejne obostrzenia, kolejne wytyczne stanowią w Polsce nie lada wyzwanie. W szczególności przedsiębiorcom negatywnie kojarzą się obowiązki związane z BHP – szkolenia, badania, oceny ryzyka.
Przepisy jasno określają, jakie dokumenty BHP trzeba posiadać w małej firmie, ale już nie mówią, jak je przygotować. Rozwiązaniem tego problemu byłoby zatrudnienie specjalisty ds. BHP, jednak wtedy musimy liczyć się z dużymi kosztami. Znów dla małej firmy taki wydatek jest obciążający, a także zbędny.

Zgodnie z przepisami każdy pracodawca musi zapewnić pracowników bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Oprócz narzędzi należy dodatkowo:

  • prowadzić szkolenia wstępne BHP (instruktaż ogólny i stanowiskowy)
  • kierować pracowników na szkolenia okresowe BHP
  • samodzielnie przechodzić szkolenia BHP
  • przygotować i aktualizować ocenę ryzyka zawodowego na każdym stanowisku
  • badać i analizować przyczyny wypadków przy pracy, wypadków w drodze do/z pracy
  • prowadzić rejestry wypadków przy pracy, zachorowań na choroby zawodowe.

Jeżeli firma zatrudnia do 50 pracowników to pracodawca może samodzielnie zdobyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli jednak woli skupić się na swoim głównym biznesie to może skorzystać z usługi outsourcingu BHP.

W ramach obsługi BHP są przeprowadzone szkolenia wstępne i okresowe BHP, opracowane i aktualizowane oceny ryzyka zawodowego dla wszystkich stanowisk, doradztwo i wsparcie. Co ciekawe w tej cenie swoje usługi świadczą specjaliści po studiach i dodatkowych kursach. Często możemy poszerzyć usługę o szkolenia z pierwszej pomocy i usługi przeciw pożarowe. Największą zaletą obsługi BHP jest outsourcowanie problemu związanego z bezpieczeństwem i higieną pracy, a także brak konieczności pamiętania o terminach szkoleń czy aktualizacji dokumentów. Firma BHP wesprze nas również w zakresie najnowszych zmian w prawie czy wypadku przy pracy. Specjaliści z firmy zewnętrznej BHP mają też duże doświadczenie w analizie wypadków podczas pracy zdalnej.

BHP w małej firmie jak tak samo wymagającym zagadnieniem, jak BHP w dużej korporacji. Z tym, że w małej musimy się w to zaangażować osobiście. Na całe szczęście mały przedsiębiorca może skorzystać z usług BHP firmy zewnętrznej i nie martwić się o szkolenia oraz inne zagadnienia BHP. Zewnętrzny nadzór BHP pozwala nam się skupić na swoim biznesie i swoich klientach, a jednocześnie zadbać o swoich pracowników.